تست اختلالات روانی SLC-90

تست اختلالات روانی SLC-90 یک ابزار خودسنجی رایج روانشناختی است که برای سنجش و ارزیابی اختلالات روانی و روان‌پزشکی در افراد استفاده می‌شود. همچنین به منظور غربال‌گری و تشخیص اختلالات روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ابزار به صورت اختصاصی آن دسته از ناراحتی‌های جسمی و روانی که فرد اخیرا تجربه نموده است را اندازه می‌گیرد.

نحوه سنجش علائم

SLC-90 مخفف Symptom Checklist-90 است که به معنای لیست علائم ۹۰ گانه است. در این تست، ۹۰ علامت و نشانه مربوط به اختلالات روانی مختلف از جمله اضطراب، افسردگی، عصبانیت، اختلالات خواب و اختلالات رفتاری نظیر وسواس و افکار خودکشی سنجیده می‌شود.

از جمله علائمی که در این تست سنجیده می‌شود می‌توان به احساس بی‌ارزشی، فراموشی، دچار شدن به عصبانیت و تنش، خیال‌پردازی‌های ناخواسته، تغییرات شدید در اشتها، خواب مشکل‌دار، مشکلات جنسی و خودکشی اشاره کرد.

با تحلیل پاسخ‌های فرد به هر یک از علائم موردنظر، میزان شدت اختلال روانی در او بررسی می‌شود. نتایج این تست می‌تواند به افراد و متخصصین روانشناسی کمک کند تا بهتر درک کنند که آیا فرد موردنظر دچار اختلال روانی است یا خیر و در صورتی که اختلالی وجود دارد، میزان شدت آن چقدر است.

مقیاس‌های تست اختلالات روانی SLC-90

این تست، نه مقیاس مختلف در زمینه اختلالات روانی را اندازه می‌گیرد. با استفاده از این نه مقیاس، می‌توان تا حد زیادی به زمینه‌های اختلالات روانی فرد پی برد. این نه مقیاس که عبارتند از:

  • نشانه‌های جسمانی
  • وسواس- اجبار
  • حساسیت در روابط بین فردی
  • افسردگی
  • اضطراب
  • پرخاش‌گری
  • ترس مرضی (فوبیا)
  • افکار پارانوئیدی
  • روان‌پریشی

اختلالات روانی

همچنین این تست شاخص‌های کلی علائم مرضی و مجموع علائم مثبت را نیز اندازه‌گیری می‌کند که برای بررسی کلی سلامت روان فرد، کاربرد دارد.

روایی و پایایی

این تست یکی از پرکاربردترین پرسش‌نامه‌ها است و در ایران نیز پژوهش‌های زیادی به منظور بررسی روایی و پایایی آن صورت گرفته است. بر اساس نتایج پژوهش‌ها، این تست دارای روایی و پایایی بالایی در ایران و جهان است.

این تست می‌تواند در تحقیقات روانشناختی و بالینی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از نتایج این تست، می‌توان الگوهای روانشناختی و رفتاری بیماران را تحلیل کرده و بهبود روش‌های درمانی را نیز مورد بررسی قرار داد.

تست اختلالات روانی SLC-90 به همراه تفسیر کامل

تعداد سوالات

رده سنی زمان تقریبی قیمت
۹۰ بالای ۱۴ سال ۲۰ دقیقه ۴۷۰۰۰ تومان

مشاهده نمونه تفسیر تست

برای شروع تست آماده‌اید؟ قبل از انجام تست، لازم است که آن را بخرید. در صورتی که قبلا تست را خریداری نموده‌اید، لازم است به پروفایل کاربری خود وارد شوید. با آبان مگ همراه شوید!

خرید آنلاین به قیمت ۴۷۰۰۰ تومان

پس از دریافت نتایج، دیدگاه خود را در رابطه با این تست ثبت نمایید. همچنین این صفحه را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب مفید بود؟
بله‌خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 9 =

دکمه بازگشت به بالا