نجوم

چه چیزی قبل از بیگ بنگ وجود داشت؟

ما نظریه‌هایی را در مورد یکی از پرسش‌های دلهره‌آور درمورد منشا جهان بررسی می‌کنیم: چه چیزی قبل از آن وجود داشت؟

این سؤالی است که همیشه در بحث در مورد منشا جهان مطرح می‌شود: چه چیزی قبل از بیگ بنگ (انفجار بزرگ) وجود داشت؟ و اگر هیچ چیز قبل از آن وجود نداشته باشد، در ابتدا چه عاملی باعث بیگ بنگ شده است؟

تا چند قرن قبل، پاسخ این سؤال آسان بود: یک خدای جاودانه همه چیز را به حرکت درآورده است. حتی ایزاک نیوتن نیز باور داشت که خدا جهان را ۶ هزار سال پیش ایجاد کرده است. بعداً، بسیاری از دانشمندان، از جمله آلبرت اینشتین جوان، فرض کردند که خود جهان جاودانه و بی‌پایان است.

آلبرت اینشتین
نظریه‌های اینشتین در مورد فضازمان، درک ما از جهان را متحول کرد.

تئوری وضعیت پایدار

اما وقتی انبساط کیهان کشف شد، کیهان‌شناس بلژیکی (و کشیش یسوعی) ژورژ لمایتر فهمید که باید یک آغازی وجود داشته باشد. حتی پس از آن نیز، همه با یکدیگر موافق نبودند.

تا دهه ۱۹۶۰، تئوری وضعیت پایدار فرد هویل بیشترین تأیید را از دانشمندان و دیدگاه عموم برای خود داشت. هویل گسترش جهان را می پذیرفت، اما به بیگ بنگ باور نداشت. به جای آن، فرض کرد که ایجاد کردن آهسته و مداوم ماده جدید می‌تواند چگالی متوسط و ویژگی‌های کلی جهان را در طول زمان ثابت نگه دارد.

نظریه وضعیت پایدار در مقابل بیگ بنگ
نظریه وضعیت پایدار که در دهه ۱۹۵۰ رایج بود، ادعا می‌کرد که ماده به طور مداوم با انبساط کیهان ایجاد می شود. نظریه‌ای که توسط ایده انفجار بزرگ مبنی بر کاهش چگالی جهان با دور شدن کهکشان‌ها از یکدیگر، رد شد.

کشف تابش زمینه کیهانی در سال ۱۹۶۴، تیر خلاص را برای تئوری وضعیت پایدار به ارمغان آورد. از آن زمان به بعد، شواهد تایید منشا بیگ بنگ (انفجار بزرگ) جهان ما به قدری زیاد هستند که تقریباً هیچ شکی در آن وجود ندارد.

هنوز هم، هیچ کس پاسخ نهایی به سؤال “چه اتفاقی قبل از بیگ بنگ رخ داد؟” ندارد.

ممکن است یک جهان قبل از بیگ بنگ وجود داشته باشد؟

بسیاری از دانشمندان به سادگی این سؤال را نادیده می‌گیرند، زیرا به نظر می‌رسد خیلی سخت باشد.

تصویر کیهان جوان با عمر تنها 380 هزار سال
تصویری از زمینه تابش کیهانی، گرمای باقی‌مانده از انفجار بزرگ در زمانی که کیهان فقط ۳۸۰۰۰۰ سال سن داشت.

در واقع، وقتی کیهان‌شناسان در مورد بیگ بنگ صحبت می‌کنند، معمولاً به حالت بسیار گرم و متراکم جهان در اولین دقایق وجودش اشاره می‌کنند، نه به آغاز واقعی جهان (زمان صفر).

تا حدودی، این به دلیل عدم داشتن هیچگونه اطلاعاتی در مورد واقعیت زمان است، یعنی آغاز زمان.

فیزیکدان بریتانیایی جولیان باربور، برخلاف دیگران، ادعا کرده است که زمان به جز به عنوان یک توهم در ذهن ما، واقعیتی ندارد. ولی بر اساس نظر دیگران (شامل استفان هاوکینگ)، زمان همراه با جهان به وجود آمده و مفهوم واژه “قبل” بی‌معنی می‌شود.

سوال در مورد آنچه قبل از بیگ بنگ رخ داد، مانند سوال در مورد آنچه شمال قطب شمال قرار دارد، یا فاصله‌ای کوتاه‌تر از صفر، بی‌معنی است.

قبل از بیگ بنگ چه چیزی وجود داشته است؟ بعد از آن و در نهایت چه خواهد شد؟
آیا همه مواد در نهایت دوباره در خود فرو می‌روند و جهان منقبض می‌شود؟

نظریه‌های جایگزین

با این حال، ما به سادگی نمی‌دانیم که آیا قبل از بیگ بنگ زمان وجود داشته یا نه.

با توجه به فرض یک جهان چرخشی (یا نوسانی)، انبساط فضا در حال حاضر ممکن است به یک انقباض بازگردد، و “بیگ کرانچ” نتیجه آن می‌تواند به یک “بیگ بنگ” جدید منجر شود و چرخه بعدی یک توالی جاودانه را آغاز کند.

این تنها یکی از بسیاری از فرضیه‌هایی است که جهان ما منحصر به فرد نیست، بلکه قسمتی از یک چندجهانی (مولتیورس) احتمالاً بی‌نهایت است.

و اگر مولتیورس هم در طول زمان بی‌نهایت باشد، به ایده این که همه چیز برای همیشه وجود داشته باشد، باز می‌گردیم، که به سؤال خود “چرا چیزی وجود دارد؟” پاسخ نمی‌دهد.

در نهایت، ما باید اعتراف کنیم که در مورد آغاز واقعی جهان نادانیم.

و حتی اگر به سوی مولتیورس بی‌نهایت با یک شروع واقعی نرفته باشیم، نمی‌دانیم چرا چیزی (یا به عبارت دیگر، چرا همه چیز) وجود دارد، به جای هیچ چیز.

منبع: skyatnightmagazine.com

آیا این مطلب مفید بود؟
بله‌خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا