اخبار تکنولوژی

راه‌اندازی هوش مصنوعی ایلان ماسک برای رقابت با OpenAI

جمعه ۱۴ آوریل فایننشال تایمز (به نقل از افرادی که با برنامه های ایلان ماسک آشنا هستند) گزارشی در مورد قصد ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی برای راه‌اندازی یک استارت آپ هوش مصنوعی داد. هدف رقابت با OpenAI سازنده ChatGPT است!

طبق گزارش فایننشال تایمز، مالک توییتر، ایلان ماسک در حال جمع‌آوری تیمی از محققان و مهندسان هوش مصنوعی است. همچنین او در حال مذاکره با برخی از سرمایه‌گذاران در SpaceX و Tesla Inc (TS) برای سرمایه‌گذاری در این پروژه است.

ایلان ماسک
ایلان ماسک مدیر عامل شرکت تسلا در کنفرانس جهانی هوش مصنوعی (WAIC) در شانگهای چین در ۲۹ اوت ۲۰۱۹

شرکت‌هایی مانند مایکروسافت و Alphabet Inc گوگل در تلاش برای گنجاندن Generative AI (فناوری پشت ربات‌های چت ChatGPT)، در پیشنهادات خود هستند.

مخالفت عمومی با OpenAI

طرح ماسک برای راه‌اندازی این شرکت، هفته‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که گروهی از محققان هوش مصنوعی از جمله خودش، خواستار توقف شش ماهه در توسعه سیستم‌های قدرتمندتر از GPT-4 در OpenAI شدند. آنها در مورد خطرات احتمالی این پروژه برای جامعه هشدار دادند.

با این حال، ChatGPT با مخالفت عمومی مواجه است. زیرا افراد زیادی خواستار قوانین تعریف‌شده قبل از پذیرش انبوه آن هستند. ایتالیا ChatGPT را به دلیل مسائل مربوط به حریم خصوصی ممنوع کرده است. این در حالی است که یک ناظر حریم خصوصی اروپایی در اولین گام در صدد ایجاد یک کارگروه برای سیاست مشترک هوش مصنوعی است.

هوش مصنوعی ایلان ماسک راه‌اندازی می‌شود؟

به گفته فایننشال تایمز، ماسک هزاران واحد پردازش‌گر گرافیکی (سیستم‌های مورد نیاز برای محاسبات کارهای سنگین مانند هوش مصنوعی) و گرافیک پیشرفته را از انویدیا (Nvidia Corp) تامین می‌کند.

طبق یک پرونده ایالتی، ماسک ماه گذشته شرکتی به نام X.AI Corp را در نوادا ثبت کرد. این شرکت ماسک را به عنوان مدیر و جرد برچال (مدیر عامل دفتر خانواده ماسک) را به عنوان منشی معرفی کرده است. هنوز ارتباط ثبت این شرکت با تلاش‌های راه‌اندازی هوش مصنوعی توسط ایلان ماسک مشخص نیست! ایلان ماسک از ارائه پاسخ به این پرسش امتناع کرد.

ماسک یکی از بنیانگذاران OpenAI است که به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد. او در سال ۲۰۱۸ از هیئت مدیره این شرکت کنار رفت.

در صورتی که این مطلب را مفید یافته‌اید، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. همچنین مطالب بیشتری را در ارتباط با هوش مصنوعی می‌توانید در آبان مگ بیابید.

منبع: فایننشیال تایمز

آیا این مطلب مفید بود؟
بله‌خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − پنج =

دکمه بازگشت به بالا