تاریخ بشر

رابطه انسان‌های اولیه: نئاندرتالها و انسانها ابزار هم را تقلید کردند!

پژوهش‌ها حکایت از همزیستی این دو گونه برای بیش از ۱۰۰۰ سال در اروپا دارد که شاید تبدیل به «تبادل ایده‌ها» بین آن‌ها شده باشد.

مطالعات حاکی از آن است که انسان‌های مدرن به مدت بیش از ۱۰۰۰ سال در کنار نئاندرتال‌ها در اروپا زندگی می‌کردند. این بیانگر رابطه انسان‌های اولیه است که ممکن است جواهر و ابزار سنگی یکدیگر را تقلید کرده باشند.

پژوهش‌های پیشین نشان می‌داد که انسان‌ها و خویشاوندان باستانی آن‌ها هم‌زمان در قاره اروپا برای بیش از ۶۰۰۰ سال زندگی می‌کردند. این دو گونه چندین هزار سال با هم تلاقی داشتند. اما میزان تعاملات آن‌ها هنوز هدف بررسی علمی است.

کشف ابزار مشابه نشان از رابطه انسان‌های اولیه دارد

مقاله جدید نشان می‌دهد که هومو ساپینس (انسان خردمند) برای ۱۴۰۰-۲۹۰۰ سال در فرانسه و شمال اسپانیا با نئاندرتال‌ها همزیستی داشته است. پیش از آن که نئاندرتال‌ها به عنوان یک گونه مجزا ناپدید شوند.

نئاندرتال‌ها و انسان‌های خردمند ابزار یکدیگر را تقلید کردند!

ایگور جاکوویچ، دانشجوی دکتری دانشگاه لیدن و نویسنده این مقاله می‌گوید: «در این منطقه، شباهت‌های زیادی در نحوه تولید فرهنگ مادی و رفتاری دو گونه وجود داشت. این نشان از ایجاد یک نوع تعامل دارد.»

این تیم برای انجام این کار، یک مجموعه داده شامل ۵۶ نمونه از اشیاء نئاندرتال‌ها و انسان‌های جدید (۲۸ برای هر گروه) از ۱۷ سایت باستان‌شناسی در فرانسه و شمال اسپانیا و همچنین ۱۰ نمونه از نئاندرتال‌ها از همان منطقه را تحلیل کرد. تمام نمونه‌ها تاریخ رادیوکربنی داشتند.

جاکوویچ گفت که تحلیل زمانی نشان از ظاهر شدن همزمان برخی از اشیاء در سایت‌های مرتبط با هر دو گونه بود. از جمله پدیدار شدن همزمان دندان‌های سوراخ‌شده پستانداران، که به عنوان یک نوع جواهر شناخته می‌شود، یافت شد. سایت‌های مرتبط با انسان‌های مدرن و نئاندرتال‌ها نیز تغییری در تولید ابزار سنگی شبیه تیغه و استانداردشده را نشان می‌دهند. جاکوویچ می‌گوید: «این می‌تواند نشان دهنده تبادل ایده یا دانش باشد».

محاسبه زمان همپوشانی زندگی نئاندرتال‌ها و انسان‌های مدرن در اروپا

نویسندگان از مدل‌سازی محاسباتی استفاده کردند تا دامنه زمانی نمونه‌ها را برآورد کنند و ابتدایی و پایانی‌ترین تاریخ‌هایی که این گروه‌های انسانی ممکن است در این مکان‌ها حضور داشته باشند، را استنتاج کنند. این کار در مجله Scientific Reports منتشر شده است و برآورد می‌شود که ابزار نئاندرتال‌ها بین ۴۵۳۴۳ تا ۴۴۲۴۸ سال پیش ظاهر شد و بین ۳۹۸۹۴ تا ۳۹۷۹۸ سال پیش ناپدید شد. قبل از این که نئاندرتال‌ها منقرض شوند. تخمین زده می‌شود که انسان‌های خردمند بین ۴۲۶۵۳ تا ۴۲۲۶۹ سال پیش برای اولین بار در این مناطق وارد شده‌اند و هرگز نرفته‌اند. این حقیقت نشان‌دهنده همپوشانی و رابطه انسان‌های اولیه (انسان‌های خردمند و نئاندرتال‌ها) بین ۱۴۰۰ تا ۲۹۰۰ سال است.

این کار کمکی به حل معمای نقش انسان‌ها در انقراض نئاندرتال‌ها نمی‌کند. جاکوویچ گفت: اتفاقی که رخ داد، این است که نئاندرتال‌های ساکن اروپا در جمعیت‌های کوچکتری زندگی می‌کردند. شما جمعیت‌های بزرگی از انسان‌های جدید داشتید که وارد اروپا شده‌اند و آن‌ها را در خود جذب کرده‌اند. می‌توانید ادعا کنید که آن‌ها هرگز واقعا ناپدید نشدند.

پروفسور تام هایام که پژوهش‌هایش نشان از یک همپوشانی مشابه بین انسان‌های مدرن و نئاندرتال‌ها داشت، در این باره گفت: این مطالعه تایید کار قبلی را نشان می‌دهد. اینکه چندین هزار سال تداخل بین جمعیت‌های انسانی مختلف (نئاندرتال و انسان‌های خردمند) در غرب اروپا وجود دارد. در طول این زمان این گروه‌ها با یکدیگر ملاقات کرده و قبل از ناپدید شدن نئاندرتال‌ها در حدود ۳۹-۴۰ هزار سال پیش باهم تلاقی داشته‌اند.

منبع: گاردین

آیا این مطلب مفید بود؟
بله‌خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا