نجوم

کدام سیاره، دورترین سیاره از زمین است؟

پس از بازبینی مجدد پلوتو در سال 2006، نپتون دورترین سیاره از زمین در منظومه شمسی ما است.

منظومه شمسی ما شامل ۸ سیاره، از جمله سیاره ما، زمین، می‌باشد. دورترین سیاره از زمین سیاره یخی نپتون است که در هنگام نزدیکی بیشترین خود (زمانی که زمین و نپتون در یک سمت خورشید قرار می‌گیرند) حدود ۴.۳ میلیارد کیلومتر فاصله دارد.

اما پلوتو چطور؟ آیا پلوتو دورترین سیاره از زمین نیست؟

بسیاری از شما ممکن است به یاد داشته باشید که در گذشته توصیف‌های منظومه شمسی ما به ۹ سیاره اشاره داشتند. در این تعریف پلوتو به عنوان دورترین سیاره شناخته می‌شد.

سیاره پولوتو دورترین سیاره از زمین نیست. چون به عنوان سیاره شناخته نمی‌شود.
دقیق ترین تصویر رنگی طبیعی از پلوتون که توسط فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا در سال ۲۰۱۵ ثبت شد.

این فرض حداقل برای بسیاری از زمان‌ها درست است. زیرا مدار پلوتو با مدار نپتون متقاطع است. برای ۲۰ سال از مدار ۲۴۸ ساله پلوتو، نپتون در واقع در موقعیت دورتر از پلوتو نسبت به خورشید قرار دارد.

در سال ۲۰۰۶ پلوتو به عنوان یک سیاره کوتوله دسته‌بندی شد

هیچ چیز درباره پلوتو تغییری نداشت. فقط تعریف ما از یک سیاره بازنویسی شد و اکنون پلوتو فقط دو از سه معیار مورد نیاز را برآورده می‌کند: این که کروی است و در مدار خورشید قرار دارد.

اما این معیار سوم را که باید حومه خود را پاک کرده باشد، برآورده نمی‌کند.

از آنجا که تعداد زیادی از اشیاء کویپر مانند پلوتو در اندازه و در نزدیکی پلوتو کشف شده‌اند، تعریف شماره‌گذاری از یک سیاره دیگر اعمال نمی‌شود.

بنابراین، در منظومه شمسی ما، نپتون دورترین سیاره از زمین است، اما سیارات خارج از منظومه ما، یعنی اکزوپلانت‌ها، اکنون هم شناخته شده‌اند.

سیاره یخی نپتون دورترین سیاره از زمین شناخته می‌شود.
نمایی از نپتون، حلقه‌ها و قمرهای آن که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب، ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۲ گرفته شده است.

با تأیید اولین شناسایی در دهه ۱۹۹۰، هزاران اکزوپلانت شناسایی شده‌اند و دورترین آن‌ها در قسمت مرکزی کهکشان ما قرار دارند. یعنی فاصله آن‌ها حدود ۲۷ هزار سال نوری از ما است!

داده‌های تلسکوپ‌های همیشه پیشرفته‌تر نشان می‌دهد که اکزوپلانت‌ها شایع هستند و به طور محتمل حتی در فواصل بیشتری نیز وجود دارند. احتمالاً دورترین سیاره از زمین به دور از کهکشان ما و در لبه جهان ما نیز وجود داشته باشد.

منبع: skyatnightmagazine.com

آیا این مطلب مفید بود؟
بله‌خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا