نجوم

توقف چرخش زمین: اگر چرخش زمین متوقف شود، چه خواهد شد؟

اگر چرخش زمین به تدریج کاهش یابد، تأثیر عمیقی بر فناوری، آب و هوا و حیات بر روی زمین خواهد داشت.

در حالی که زمین به دور خورشید می‌گردد، در هر ۲۴ ساعت نیز یک دور حول محور خود می‌چرخد. اما در صورت توقف چرخش زمین به دور خود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ اگر زمین از چرخش انصراف دهد، آیا ما از آن آگاه خواهیم شد؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا لازم است سرعت چرخش زمین را بفهمیم. برای تکمیل یک چرخش در ۲۴ ساعت (کمی کمتر از ۲۴ ساعت) در استوا، سطح زمین باید با سرعت بیش از ۴۰۰ متر در ثانیه حرکت کند. محیط زمین در حدود ۴۰ هزار کیلومتر است.

این سرعت با دور شدن از خظ استوا و حرکت به سمت قطب‌ها کاهش می‌یابد به طوری که با رسیدن به محور زمین در قطب به صفر می‌رسد!

با این حال هر کجای زمین روی سطح باشید، در طول زمان با سرعت تقریبا ثابتی در حال حرکت خواهید بود. بنابراین اگر ما همیشه با این سرعت در حال حرکت هستیم، چرا آن را احساس نمی‌کنیم؟

تصویر آسمان شب از طریق نوردهی طولانی
این تصویر از طریق نوردهی طولانی از آسمان شب تهیه شده است. این حرکت ظاهری ستارگان ناشی از چرخش زمین است.

پاسخ این است: چون ما و همه چیز اطرافمان با آن سرعت در حال حرکت هستیم و توسط گرانش به زمین چسبیده‌ایم، حرکت را احساس نمی‌کنیم! مثل اینکه داخل ماشینی باشیم که با سرعت ثابت در جاده‌ای مستقیم در حال حرکت باشیم. در این حالت بدون نگاه کردن به بیرون پنجره، حرکت را احساس نخواهیم کرد.

اتفاقات پس از توقف چرخش زمین

ولی اگر زمین به صورت ناگهانی از چرخش بایستد، ناگهان به طرز وحشتناکی متوجه حرکت قبلی آن خواهیم شد. زیرا همگی با سرعت زیاد به سمت شرق پرت می‌شویم! مثل همان ماشین می‌ماند که با شدت خیلی زیاد ناگهان ترمز کند! همگی به سمت جلو پرت خواهیم شد!

اما اگر زمین به صورت تدریجی سرعت چرخش خود را متوقف کند، اثرات آن تدریجی خواهد بود. کم کم روزها و شب‌ها طولانی‌تر می‌شوند و الگوهای آب و هوایی که تحت تاثیر چرخش زمین هستنند، شروع به تغییر می‌کنند. همچنین تکنولوژی‌ای که وابسته به ماهواره‌های در مدار زمین است، دچار اختلال می‌شود.

به عنوان مثال، خیلی از ماهواره‌ها زمین‌ایستا هستند. به طوری که همیشه به همراه زمین گردش می‌کنند و همیشه در موقعیت ثابتی نسبت به زمین قرار دارند. در صورت بروز این مشکل، آن‌ها دیگر ایستا نخواهند بود و سیستم‌های مخابراتی و نظارت آب و هوا، از کار خواهند افتاد.

اختلال ماهواره‌ها در صورت توقف چرخش زمین
اگر چرخش زمین متوقف شود، ماهواره‌ها با اختلال مواجه خواهند شد.

همچنین احتمالا زمین میدان مغناطیسی خود را از دست خواهد داد. با از دست رفتن میدان مغناطیسی، لایه محافظ ما در برابر تشعشعات مضر خورشید از بین خواهد رفت.

در نهایت زمین با خورشید قفل می‌شود. یک طرف زمین در معرض نور مداوم روز و گرمای پرتوهای خورشید قرا گرفته و طرف دیگر در شب ابدی فرو می‌رود و به شدت سرد می‌شود.

انقراض گسترده اشکال حیاتی

با این شرایط حیات بر روی زمین با مشکل جدی روبرو می‌شود. بعضی از اشکال حیات که فتوسنتز می‌کنند یا برای غذای‌شان به ارگانیسم‌های فتوسنتزکننده وابسته‌اند، در سمت شب زمین از بین خواهند رفت. همچنین در سمت روز زمین دما آن قدر بالا می‌رود که تبدیل به بیابان و غیر قابل سکونت می‌شود. به این ترتیب زمین شاهد انقراض گسترده گونه‌های حیاتی خواهد بود.

نیمه تاریک و نیمه روشن زمین
با توقف چرخش زمین، نیمی از آن در تاریکی مطلق و طرف دیگر در نور مداوم روز قرار می‌گیرد.

با توقف چرخش زمین، الگوهای آب و هوایی و جریان‌های اقیانوسی دچار اختلالات شدید خواهند شد. احتمالا موج‌های خیلی عظیمی در اقیانوس‌ها به وجود خواهند آمد.

اگر قرار به ادامه اشکالی از حیات بر روی زمین باشیم، احتمالا منطقه بین دو طرف شب و روز زمین، تنها منطقه امن خواهد بود. با این حال همیشه هوا نیمه‌روشن خواهد بود و شاهد منظره غروب یا طلوع ابدی خورشید خواهیم بود!

آیا شاهد توقف چرخش زمین خواهیم بود؟

چرخش زمین به دور خود در طول زمان در حال کند شدن است. اما این تغییر بسیار کوچک است. در حقیقت در حدود هر ۵۰ هزار سال، منجر به افزایش حدود یک ثانیه‌ای طول شبانه‌روز می‌شود.

چرخش زمین در واقع در طول زمان کند می شود، اما این تنها یک تغییر بسیار ظریف است که به افزایش طول یک روز زمینی در حدود ۱ ثانیه در هر ۵۰۰۰۰ سال منجر می‌شود. پس لازم نیست خیلی نگران این موضوع باشید.

با این حال اتفاقات پس از توقف چرخش خیالی زمین به شرح زیر خواهد بود:

  • روزها و شب‌ها طولانی‌تر و در نهایت متوقف می‌شود
  • ریتم شبانه‌روزی ما به هم می‌خورد
  • الگوهای آب و هوایی کاملا اختلال پیدا می‌کنند
  • فناوری ماهواره‌ای با اختلال مواجه خواهد شد
  • از دست رفتن احتمالی میدان مغناطیسی زمین
  • یک طرف زمین همیشه روز خواهد بود
  • یک طرف زمین همیشه شب خواهد بود
  • شاهد انقراض گسترده حیات در کره زمین خواهیم بود

منبع: skyatnightmagazine.com

آیا این مطلب مفید بود؟
بله‌خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا