تست هوشتست‌های رایگان

تست هوش ریون رایگان: محبوب‌ترین آزمون هوش و آی کیو

در این مطلب تست هوش ریون رایگان را برای شما تدارک دیده‌ایم. تست هوش ریون که به عنوان ماتریس‌های پیش‌رونده ریون یا ماتریس‌های ریون نیز شناخته می‌شود، به یک آزمون تصویری اشاره دارد. هدف آن اندازه‌گیری سطح توسعه فکری و تفکر منطقی است. این تست می‌تواند ضریب هوشی (آی کیو) بزرگسالان ۱۴ تا ۶۵ ساله را تعیین کند.

در صورتی که فقط مایل به انجام تست هوش ریون رایگان هستید، به انتهای مطلب مراجعه فرمایید. در صورتی که از شبکه‌های اجتماعی این مطلب را مطالعه می‌کنید، لازم است مطلب را در سایت آبان مگ باز کنید.

این آزمون توسط جان ریون در سال ۱۹۳۶ طراحی شده است. در آن تصاویری وابسته به هم وجود دارند و در هر تصویر یک جای خالی وجود دارد. هدف پیدا کردن شکل مناسب جای خالی با یکی از گزینه‌ها است. تست هوش ریون رایگان، هوش عمومی (آی کیو) افراد را آزمایش می‌کند. همچنین بر روی هوش سیال تمرکز دارد.

هوش سیال چیست؟

نظریه هوش عمومی ریموند کتل، روان‌شناس معروف، به طور گسترده توسط کارشناسان این حوزه در سراسر جهان مورد تایید قرار گرفته است. بر این اساس، هوش شامل دو جنبه متفاوت است: هوش سیال و هوش متبلور.

هوش سیال به عنوان توانایی حل مسائل استدلالی منحصر به فرد تعریف می‌شود. این نوع از هوش نیاز به حداقل یادگیری قبلی دارد. در مقابل هوش متبلور به عنوان توانایی استنتاج از طریق به کارگیری آموخته‌های قبلی است.

بنابراین هوش سیال جنبه‌ای از هوش است که مستقل از تجربه، تحصیلات و آموخنه‌های گذشته است. بنابراین به عنوان سیال شناخته می‌شود و در ارتباط با مهارت فرد در درک الگوها و روابط جدید برای ساخت مفاهیم انتزاعی است.

انواع ماتریس‌های پیش‌رونده ریون

این تست هوش حول محور اجبار شرکت‌کنندگان به تجزیه و تحلیل الگوهای ناقص می‌چرخد. افراد باید قسمتی از سوال که خالی است را از بین ۶ یا ۸ گزینه تشخیص دهند. همان طور که از نام آن مشخص است، با پیش رفتن در سوالات، آن‌ها دشوارتر می‌شوند.

این ماتریس‌ها در سه شکل مختلف وجود دارند. ماتریس‌های پیش‌رونده رنگی، ماتریس‌های پیش‌رونده استاندارد و ماتریس‌های پیش‌رونده پیشرفته.

ماتریس‌های پیش‌رونده رنگی (CPM)

این ماتریس‌ها به طور خاص برای آزمایش کودکان کوچک‌تر، افراد مسن و افراد دارای ناتوانی‌های رشد متوسط تا شدید طراحی شده‌اند. شامل سه مجموعه ۱۲ سوالی است که هر کدام از آن‌ها بر روی یک پس‌زمنه رنگی برای تحریک بصری بیشتر ارائه شده‌اند. فقط چند سوال آخر به صورت سیاه و سفید ارائه می‌شوند.

ماتریس‌های پیش‌رونده استاندارد (SPM)

این ماتریس‌ها همان تست اصلی و استاندارد هوش ریون هستند. شامل پنج مجموعه ۱۲ عددی هستند که بر روی پس‌زمینه سفید ارائه می‌شوند. این تست هوش در مجموع شامل ۶۰ سوال است که با پیش رفتن در آن، به تدریج سخت می‌شود.

در این مطلب نیز این تست هوش ریون رایگان را برای شما تدارک دیده‌ایم. این آزمون برای ارزیابی مهارت‌های مشاهده‌ای (بصری)، حل مسئله و توانایی یادگیری عمومی استفاده می‌شود. این تست در سال ۱۹۴۲ برای سربازان انگلیسی معرفی شد و امروزه توسط کل ارتش‌های جهان استفاده می‌شود.

این آزمون برای درک تفکر انتزاعی و هوش فعلی مفید خواهد بود.

ماتریس‌های پیش‌رونده پیشرفته (ADM)

این تست برای آزمایش بزرگسالان و نوجوانان با سطح هوش بالاتر از متوسط ساخته شده است. شامل دو مجموعه سوال است که اولی ۱۲ و دومی ۳۶ سوال دارد.

تست ضریب هوشی فراگیر فرهنگی

مطالعات نشان داده‌اند که معیارهای هوش در فرهنگ‌های مختلف ممکن است بسیار متفاوت باشند. هر کس را که در یک فرهنگ باهوش می‌دانند، در فرهنگ دیگر ممکن است کودن باشد و برعکس. رفتار منجر به موفقیت در یک محیط ممکن است منجر به شکست در محیطی دیگر شود.

مثلاً اگر از شخصی در مورد تاریخ کشور دیگری سؤال شود که از آن بی‌خبر است، به هیچ وجه نشان نمی‌دهد که او باهوش نیست. مزیت این آزمون شیوه ارائه خاص آن به منظور جلوگیری از اثر تفاوت‌های فرهنگی است.

روایی و اعتبار تست هوش ریون (Raven)

در پژوهش صورت گرفته توسط بورس و وینگا، با استفاده از ماتریس‌های پیش‌رونده ریون در سه زمان مختلف، میانگین نمرات خام افراد در سه نوبت نشان‌دهنده میزان بالای پایایی این آزمون است . آناستازی، معتقد است همبستگی این آزمون با آزمون‌های کلامی و عملی هوشی بین ۴۰ تا ۷۵ درصد متغیر است و میزان همبستگی آن با آزمونهای عملی بیشتر از کلامی است.

همچنین طبق پژوهش‌های انجام شده در ایران، این تست از روایی و اعتبار بالایی برخوردار است.

نتایج تست هوش ریون رایگان (Raven)

مطابق نمره خام کسب شده در آزمون، رده هوشی فرد مطابق با جدول زیر مشخص خواهد شد.

عنوان رده هوشی

ضریب هوشی (آی کیو) نمره خام

ممتاز و نابغه

بیشتر از ۱۳۰ ۵۸ تا ۶۰

تیزهوش

۱۲۰ تا ۱۳۰ ۵۳ تا ۵۷

باهوش

۱۱۰ تا ۱۲۰ ۴۹ تا ۵۲
متوسط ۹۰ تا ۱۱۰

۴۰ تا ۴۸

متوسط ضعیف ۸۰ تا ۹۰

۳۶ تا ۳۹

مرزی ۷۰ تا ۸۰

۳۱ تا ۳۵

عقب‌مانده یا مرزی ضعیف کمتر از ۷۰

۳۰ و کمتر

همان طور که در جدول فوق مشخص شده است، بسته به اینکه فرد به چه تعداد سوال پاسخ صحیح بدهد، در یکی از دسته‌های فوق قرار خواهد گرفت.

تست هوش ریون رایگان (BDI-II) به همراه تفسیر و جواب

تعداد سوالات

رده سنی زمان تقریبی قیمت
۶۰ ۱۴ تا ۶۵ سال ۴۵ دقیقه

رایگان

برای شروع تست آماده‌اید؟ توجه داشته باشید که از لحظه شروع تست، ۴۵ دقیقه زمان خواهید داشت. بنابراین ممکن است با انجام مجدد تست، نمرات شما بالاتر محاسبه شود. بنابراین معیار اصلی انجام آزمون در دفعه اول است!

به نکات زیر توجه کنید:

  • سوالات همه شش گزینه‌ای هستند که زیر هر سوال نمایش داده می‌شود.
  • آزمون نمره منفی ندارد.
  • مدیریت زمان را از خاطر نبرید. در صورتی که پاسخ یک سوال را نمی‌دانستید، به سوال بعدی بروید.
  • سوالات ابتدایی ساده‌تر و سوالات بعدی به تدریج سخت‌تر می‌شوند.
  • زمان باقی‌مانده آزمون در بالای جعبه آزمون مشخص است.
  • بعد از پاسخ به هر سوال، با زدن دکمه بعدی، به سوال بعد بروید.
  • در صورت عضویت و ورود به حساب کاربری خود قبل از انجام تست، به نتایج خود در قسمت پروفایل کاربری دسترسی خواهید داشت.
۰%

برای این آزمون ۵۰ دقیقه زمان دارید.

زمان شما به پایان رسید.


تست هوش ریون بزرگسالان

برای انجام تست هوش ریون آماده‌اید؟

۱ / ۶۰

۲ / ۶۰

۳ / ۶۰

۴ / ۶۰

۵ / ۶۰

۶ / ۶۰

۷ / ۶۰

۸ / ۶۰

۹ / ۶۰

۱۰ / ۶۰

۱۱ / ۶۰

۱۲ / ۶۰

۱۳ / ۶۰

۱۴ / ۶۰

۱۵ / ۶۰

۱۶ / ۶۰

۱۷ / ۶۰

۱۸ / ۶۰

۱۹ / ۶۰

۲۰ / ۶۰

۲۱ / ۶۰

۲۲ / ۶۰

۲۳ / ۶۰

۲۴ / ۶۰

۲۵ / ۶۰

۲۶ / ۶۰

۲۷ / ۶۰

۲۸ / ۶۰

۲۹ / ۶۰

۳۰ / ۶۰

۳۱ / ۶۰

۳۲ / ۶۰

۳۳ / ۶۰

۳۴ / ۶۰

۳۵ / ۶۰

۳۶ / ۶۰

۳۷ / ۶۰

۳۸ / ۶۰

۳۹ / ۶۰

۴۰ / ۶۰

۴۱ / ۶۰

۴۲ / ۶۰

۴۳ / ۶۰

۴۴ / ۶۰

۴۵ / ۶۰

۴۶ / ۶۰

۴۷ / ۶۰

۴۸ / ۶۰

۴۹ / ۶۰

۵۰ / ۶۰

۵۱ / ۶۰

۵۲ / ۶۰

۵۳ / ۶۰

۵۴ / ۶۰

۵۵ / ۶۰

۵۶ / ۶۰

۵۷ / ۶۰

۵۸ / ۶۰

۵۹ / ۶۰

۶۰ / ۶۰

این آزمون را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

LinkedIn Facebook Twitter

شاید مایل باشید تست هوش هیجانی بارآن آبان مگ را هم انجام دهید. با انجام آن می‌توانید بهره هوش هیجانی (ای کیو) خود را به دست آورید.

حتماً نتیجه به دست آمده را در قسمت دیدگاه‌ها برای ما بنویسید. همچنین با اشتراک‌گذاری، دوستان خود را به انجام این تست دعوت کنید.

منبع: iq-tests.org

آیا این مطلب مفید بود؟
بله‌خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

دکمه بازگشت به بالا